2014. május 11.

Lilahagymás pogácsa

Anyukám legújabb pogácsa-variációja. Nekem nagyon bejött, hiszen mindig is szerettem a hagymával ízesített péksüteményeket, sós sütiket. És ahogy elnéztem, az egész család örült ennek az újításnak. Egészen biztosan követelni fogjuk nemsokára, hogy újra süsse meg. :)

Pogácsából egyébként eddig 5 félét találhattok oldalunkon, a "pogácsa" cimkére kattintva, vagy ezen a linken keresztül. Lehet válogatni, hiszen van már tepertősünk, medvehagymásunk, burgonyásunk, tökmagosunk és malacka formájú.


Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 25 dkg vaj
- 1 evőkanál só
- 1 tojás + 1 a kenéshez
- 0,5 dl tej
- 19 dkg tejföl
- 2,5 dkg élesztő
- 1-2 fej lilahagyma
- 1 teáskanál cukor
- 1 evőkanál zsír

A hagymát apróra vágjuk és az olvasztott zsíron megfonnyasztjuk, majd langyosra hűtjük.

A cukrot elkeverjük a tejben, meglangyosítjuk és belemorzsoljuk az élesztőt. Felfuttatjuk. A liszthez hozzáadjuk a vajat, sót, tojást, tejfölt és az élesztős tejet. Összegyúrjuk, megdagasztjuk a tésztát és lisztezett deszkán kinyújtjuk.


A tésztát a hagymás zsír 3/4-ével megkenjük és hajtogatjuk: a felső harmadot a középsőre, majd az alsó harmadot ennek a tetejére. A maradék hagymát ekkor kenjük rá. Végül mindkét oldalról behajtjuk a tésztát a közepéig és még kettéhajtjuk. Letakarva pihentetjük hűvös helyen kb. 1 órán keresztül.

Ezután ujjnyi vastagra kinyújtjuk, tetszés szerinti méretűre szaggatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk, nem túl közel egymáshoz, hiszen sütés közben tovább kelnek. A tetejüket felvert tojással lekenjük.

200 fokra előmelegített sütőbe toljuk a tepsit és kb. 15-20 perc alatt szép pirosra sütjük.


A fenti fotó még húsvétkor készült, a pogácsa mögött nagymamám fatörzs tortája, amögött pedig apukám kijevi krémese látható. A sok édes süti mellé nagyon jól esett ez a finom hagymás pogácsa.

A tálban bal oldalt látható egy nagy, formátlan pogácsatésztából készült valami. Ezt anyukám "vakarónak", "vakaréknak" hívja, ugyanis nagymamája, a mi dédmamánk Iszkázon mindig hagyott ki egy kis tésztát amikor pogácsát készített. Ezt így egyben sütötte meg és az unokájának adta. Vagyis anyu kapta mindig a legnagyobb részt, a vakarót. Anyu pedig őrzi ezt a hagyományt...



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése